Vidina trvalého zdroje příjmů podněcuje zájem lidí o možnosti investování. Jednou z dlouhodobě nejoblíbenějších forem, jak uložit a zhodnotit peníze, je koupě nemovitosti určené k pronájmu. Tento způsob investice však s sebou nese i rizika. Investovat do bytů a domů se totiž musí umět.
Ač si mnozí myslí, že zakoupením bytu si pronajímatel zajistí pravidelný příjem, nemusí tomu tak být. Investici ohrožují specifická rizika, mezi které spadá pokles cen nemovitostí, výše inflace, pokles příjmů i snížení hustoty obyvatelstva v lokalitě, kde se nemovitost nachází. „Základním pravidlem dobré investice je znát hodnotu nemovitosti. V ideálním případě by se měl investor řídit pravidlem: levně koupit, navýšit cenu rekonstrukcí, dlouhodobě pronajímat a po určité době draze prodat,“ říká Martin Špaček z portálu Sfinance.cz.
Pořízení nemovitosti a následný pronájem je vhodný ve chvíli, kdy se dá očekávat nárůst inflace či zvýšení populace v dané lokalitě. Přistoupit ke koupi se také vyplatí, pokud je na dohled kvalitní nemovitost za velmi příznivých podmínek, třeba v rámci rozprodávání městských bytů.
Byt se snadno pronajímá, je-li postaven ve velkém univerzitním městě, kde je dostatek studentů, mladých párů i menších rodin. Trefou do černého jsou zejména novější nemovitosti v atraktivních lokalitách. Cihlový dům s dobrou dopravní dostupností a vysokou úrovní občanské vybavenosti má silný potenciál na dobré zhodnocení. Investice do starých nezrekonstruovaných bytů, které jsou situovány na větších sídlištích v okrajových částech měst, se vyplatí jen při extrémě nízké ceně.
Pokud má člověk dostatek finančních prostředků, díky kterým si může pořídit nemovitost z vlastních prostředků, může očekávat, že se mu hodnota nemovitosti splatí ještě před nástupem do důchodu. Podzim života tak bude moct strávit aktivně jako zajištěný rentiér. Nejen, že se mu vrátí investované peníze, získá i trvalý a dlouhodobý příjem.
Má-li investor na účtu méně volných finančních prostředků nebo dokonce žádné, může si nemovitost pořídit na hypoteční úvěr. Náklady vložené do nemovitosti se v tomto případě začnou majiteli vracet až za desítky let. Navíc, dokud není splacená hypotéka, veškeré příjmy z pronájmu putují na umořování úvěru. Vymstít se může i případný plošný pokles cen nemovitostí.
Banky nabízejí speciální hypotéky přímo určené pro pořízení nemovitosti určené k pronájmu. Tyto finanční produkty jsou však dražší než standardní hypotéky, proto o ně málokdo projevuje zájem. „Než by lidé přiznali, že plánují koupi bytu za účelem pronájmu, raději do příslušné kolonky v žádosti o hypotéku uvedou, že v bytě bude bydlet rodinný příslušník. Pokud by po pravdě uvedli, že chtějí nemovitost pronajímat, čekalo by je další množství dokumentů, které by museli bance předložit, třeba odhad výše příjmů z budoucího nájmu,“ dodává Martin Špaček.
„Ráda bych poděkovala za již druhou skvělou spolupráci při prodeji nemovitosti panu Lukáši Hrdinovi. Příběh začal již před 5 ti lety, kdy mě Lukáš přesvědčil o své profesionalitě, spolehlivosti, loajalitě a hlavně důvěře. Tenkrát nám zprostře...“ pokračování
„ Pane Hrdino, touto cestou vám chci moc poděkovat za váš vstřícný přístup, bezva spolupráci a neustálý kontakt. O nic jsem se nemusela starat. Všechno jste za mě vyřídil sám, bylo toho hodn...“ pokračování